środa, 30 listopada 2016

Papryczki Padron


Składniki:
Papryczki padron
Oliwa
Sól morska
Ząbek czosnku


Przygotowanie:
Papryczki umyć i starannie osuszyć. Na szerokiej patelni rozgrzać oliwę z drobno pokrojonym czosnkiem. Smażyć papryczki, mieszając, aż będą rumiane z obu stron. Smażą się dość szybko - 2-3 minuty z każdej strony. Po wyjęciu wyłożyć na papierową serwetkę, która wchłonie tłuszcz. Posypać solą morską. Najlepiej smakują na gorąco, ale zimne też są dobre. Papryczki smażymy z gniazdami nasiennymi. Nie stanowi to problemu podczas jedzenia. Chwytamy za szypułkę i odgryzamy pozostawiając nasiona. PS Można zjadać w całości. 




poniedziałek, 21 listopada 2016

Okładniczki, czyli małże brzytwy - jak zrobić?



Przed przygotowaniem małże trzymajcie około pół godziny w wodzie. Dzięki temu pozbędziecie się piasku. Przepis jest bardzo prosty. Na patelnię (może być szeroki rondel) wylejcie 3-4 łyżki oliwy. Dodajcie drobno pokrojoną szalotkę, sporo posiekanej natki pietruszki. Dwa ząbki czosnku. Doprawcie solą i pieprzem. Podlejcie 1/2 szklanki białego wina. Dodajcie okładniczki. 3-4 minuty w zupełności wystarczą. Smacznego :)




środa, 16 listopada 2016

Pieczone jesienne warzywa

Pieczone warzywa ze świeżymi ziołami, oliwą to świetny dodatek, baza do sałatek czy past. 
Warzywa układamy na natłuszczonej blaszce. Dodajemy zioła i pieczemy - 20-30 minut w 220 stopniach C.


Tu w wersji z pak choi.


I lekka sałatka z pieczonych warzyw z oliwą, czosnkiem i solą morską.



środa, 9 listopada 2016

Filet z gęsi z patelni


Smażona pierś z gęsi to szybki i prosty sposób na gęś ;) Niech Was nie zmyli kolor tych zdjęć - wyszły ciemne, prawie jak spalone, ale zapewniam Was, że nic z tych rzeczy. Smakują wybornie. Mięso podałam z puree z ziemniaków i selera. Przepis: TU 


Składniki:
Filet z gęsi
sos sojowy
sos z granatów
miód
wino

Przygotowanie: 
Pierś z gęsi ułożyć skórą u dołu. Dusić na minimalnym ogniu około pół godziny. Naprawdę na bardzo małym ogniu, tak by wytopił się tłuszcz, a skórka zrumieniła. Wtedy delikatnie posolić i popieprzyć. Zlać tłuszcz z patelni. Odwrócić porcję, podlać winem, dodać łyżeczkę miodu, kilka kropel solu sojowego i 4 łyżki sosu z granatów. Odparować na małym ogniu. Raz na jakiś czas zamieszać. 


środa, 2 listopada 2016

Puree z selera i ziemniaków



Składniki:

około 8 średniej wielkości ziemniaków
3 średnie selery
masło
oliwa
sól
pieprz
gałka muszkatołowa



Przygotowanie:

Warzywa pokrójcie w drobną kostkę i smażcie na patelni na rumiano na oliwie. Jak się zrumienią zmniejszcie ogień i smażcie jeszcze 10 minut, cały czas mieszając. Po tym czasie zalać wodą około pół centymetra ponad wysokość warzyw. Przykryjcie pokrywką. Duście do miękkości. W tym czasie woda powinna odparować. Rozgniećcie warzywa. Doprawcie solą, pieprzem i gałką według uznania. Na koniec dodajcie łyżkę masła dla smaku. Dodałam jeszcze suszony szczypiorek, ale to nie był dobry pomysł :(